TRÉNINGOVÝ ZÁPISNÍK

0 min 00 sek – Som plný odhodlania a sily. Teším sa na tréning.
0 min 01 sek – Vyletel prvý dynamický a razantný úder. Lapy zaduneli. Juchú..
1 min 50 sek – Sakra. To čo sú za šialené kombinácie.
3 min 25 sek – Začínam premýšľať kedy už bude koniec.
7 min 11 sek – Pohľad na hodinky. Depresia.
10 min 30 sek – Prvá kríza: Neviem nájsť dôvod prečo to vlastne robím. No akosi idem ďalej.
15 min 05 sek – Začíname kopať. 10, 9, 8, 7, 6…
15 min 15 sek – Pulz sa blíži k hodnote 200.
21 min 12 sek – Druhá kríza: Nohy nechcú poslúchať. No akosi idem ďalej.
22 min 00 sek – Konečne ďalšia pauza! Tešil som sa na ňu ako mníška na pápeža.
24 min 30 sek – Tretia kríza: Nadávam trénerovi za “krátku” pauzu (mala takmer 2 a pol minúty).
28 min 55 sek – Kde to som? A kto mi dal závažia na nohy a ruky?
29 min 45 sek – Dopadáva posledný úder. Bez dynamiky. Bez razancie. Lapy sa sotva pohli. Ufff..
30 min 00 sek – Je koniec. Tréningu. A mám pocit, že aj môj. Zrazu som precitol a našiel dôvod prečo si ľudia radšej idú zabehať.

——————————————————————————-

35 min (5 min po tréningu) – Stále ležím bordový na zemi.
37 min (7 min po tréningu) – Veci navôkol konečne začínajú dostávať zmysel a pôvodne kontúry.
39 min (9 min po tréningu) – Slastný to pocit. Boh žehnaj legálnym narkotikám – endorfínom.
40 min (10 min po tréningu) – Nabudúce som tu zas.

UPOZORNENIE:

Ak si BEŽEC MILOVNÍK (osoba, ktorá chodí behať preto, že túto aktivitu miluje) tento článok nie je pre teba. Zbytočne ho budeš čítať a potom sa so mnou naťahovať. Vážne. Choď si radšej opäť prečítať obľúbené kapitoly z “Born To Run”.

Ak si BEŽEC ÚMYSELNÍK (osoba, ktorá chodiť behať preto, že v dobrom úmysle verí, že je to tá najlepšia aktivita pre zdravie a funkčnosť), tak tento článok ti môže rozšíriť obzory.

Ak si BEŽEC NESCHOPNÍK (osoba, ktorá behá no momentálne nemá na beh fyzické predpoklady (napr. nadváha)), tak tento článok ti môže ukázať bezpečnejšiu a kondične náročnejšiu náhradu behu.

PREČO BEHÁME, AK NÁS NIKTO NENAHÁŇA?

Pravdepodobne preto, lebo sa nám to páči.

(STOP! Vy ste mal prestať čítať po upozornení. Šup, šup preč z tohto článku.)

Takže ešte raz. Prečo?

Pravdepodobne preto, lebo chceme vyzerať lepšie.
Pravdepodobne preto, lebo chceme byť štíhlejší.
Pravdepodobne preto, lebo chceme byť atletickejší.
Pravdepodobne preto, lebo chceme byť zdravší.
Pravdepodobne preto, lebo chceme mať dobrú kondičku.
Pravdepodobne preto, lebo sa chceme fyzicky vyčerpať.
Pravdepodobne preto, lebo chceme “zresetovať hlavu”.
Pravdepodobne preto, lebo chceme….sa vôbec hýbať.

BACKGROUND

Aj ja som behával. Takmer rok výsadkári Bardejov. Sedem rokov 5.pluk špeciálneho určenia Žilina. Viac ako dva roky skupina na riešenie krízových situácií Prešov.

Behanie v maskáčoch. Behanie v kanadách. Behanie v plynovej maske. Behanie s batohom. Behanie s nepriestrelnou vestou. Behanie s výzbrojou. Behanie v noci. Behanie v zime. Skrátka poznám pocity pri behu. No ak sa dalo volil som kratšie trate. Ak sa dalo, šprintoval som. Jednoducho pri dlhších behoch (u mňa už nad 5km), keď som nevidel “cieľovú pásku”, som sa nudil. A čo môže byť horšie, ako sa nudiť pri fyzickej aktivite. Postavte ma na schody, kde uvidím presne bod kam sa treba dostať a nechám si hamstringy utrhnúť, aby som bol čo najrýchlejší.

Preto tento text berte ako výpoveď dynamicky založeného chlapa, ktorý čo to nabehal, no našiel lepšie alternatívy.

ČO PREDBIEHA BEH?

Aby bolo jasné. Venovať sa behu je vždy lepšie, ako venovať sa sedeniu na gauči. O tom niet pochýb. Dokonca lepšie ako čítať časopis na stacionárnom bicykli. No existujú “kardio” alternatívy, ktoré predbiehajú beh v rôznych ohľadoch. Navyše, tieto alternatívy vám zabezpečia všetky vyššie popísané očakávania a podľa môjho názoru – v kratšom čase (pri rovnakej strave).

Jednou z nich je LAPOVANIE (resp. byť lapovaný).

Jedná sa o rôzne kombinácie (mali by mať logický charakter – postupnosť) úderov, kopov, kolien, lakťov atď.

VÝHODY OPROTI BEHU:

 • Schopnosť správne udrieť, či kopnúť (Zíde sa v dnešnom svete)
 •  Väčší pocit sebavedomia (Úzko spojené s prvým bodom)
 • Zábavnejšia forma tréningu (Čo môže byť lepšie ako po náročnom dni v práci, či hádke s priateľom si do “niečoho” riadne udrieť či kopnúť?)
 • Efektívnejšia forma tréningu (Intervalový spôsob tréningu sa javí byť lepšou alternatívou, ako dlhé monotónne kardio. Šetrí čas. Pravdepodobne aj zdravie. Preto aj v prípade behu voľte šprinty resp. intervaly)
 • Budovanie dynamiky (Alebo ak už chceš behať – šprintuj)
 • Pocit napumpovanosti (A čo? Niekto to má rád 😉 )
 •  Pre všetkých bez rozdielu (Dobrí tréneri vám nebudú odporúčať beh, ak máte 20kg nadváhu. No búchať do láp s rukami pokojne môžete a verte mi, že je to mimoriadne náročné. Náročnejšie, ako iba chodiť – aktivita, ktorú aj s 20kg nadváhou väčšina robiť môže a mala by).
 • Podvedomé vynútené udržiavanie vysokej intenzity (Veľmi dôležité, pretože človek je tvor lenivý. No ak vám niekto drží pred tvárou zdvihnutú lapu, tam už podvedome makáte viac, kedže daná osoba očakáva úder/kop. Moja teória. Ja osobne sa pri iných “kardio” aktivitách nedokážem hecnúť do tak vysokých tepov. Štandardne pri tvrdšom intervale na airbike, či vesle mám okolo 180, no pri lapovaní aj 200. Samozrejme krátku dobu).

NEVÝHODY:

 • Potrebujete trénera resp. osobu, ktorá sa vyzná a bude Vám držať lapy (čo je na druhej strane výhoda pre ľudí, ktorí potrebujú nad sebou dozor)
 •  Danú osobu potrebujete pravdepodobne zaplatiť (tu vyhráva beh, keďže potrebujete iba tenisky a priestor)
 •  Úvodné naučenie sa správnej techniky (postoj, správne udieranie, vzdialenosť, tempo, načasovanie, kombinácie a čo je najhoršie – namotanie bandáže na ruku pred tréningom 😀 ). No správna technika je dôležitá aj pri behu. Nezabúdať na to.

MORÁL PRÍBEHU

Nechcem tvrdiť, že lapovanie je funkčnejšie ako beh (ale je). Nechcem tvrdiť, že je lepšie pre budovanie fyzickej kondície (ale je). Nechcem tvrdiť, že je to zábavnejšie (ale je). Nechcem tvrdiť, že sa jedná o prospešnejšiu aktivitu z hľadiska pomoci pri zmene telesnej kompozície (ale je). Nechcem tvrdiť, že zapájate intenzívnejšie celé telo v porovnaní s monotónnym kardiom (ale zapájate). Nechcem tvrdiť, že po ňom budete dynamickejší (budete) a sebavedomejší (budete). Že sa pri lapovaní naučíte kopať, udierať, dávať kolena, lakte (naučíte).

Veď predsa aj obyčajný beh má svoje výhody. Napríklad pri takom behu sa naučíte…ehm behať?

🙂 🙂 🙂

Radovan „Rady Active“ Gergeľ

https://www.radyactive.sk
http://www.staraskolaslovensko.sk – vzdelávací projekt Rady Active

P.S. Odporúčam všetkým “obyčajným” smrteľníkom bez skúsenosti v udieraní, aby sa neostýchali, zaplatili si kvalitného trénera a naplno si konečne užili pocit zábavnej “kardio” driny. O nič nejde. Nikto učený z neba nespadol. Tiež sa iba učím správne búchať. A najmä naším cieľom nie je ring, či klietka (božechráň). Modifikujme. Nevieš kopať vysoko? Kop nižšie. Rovnako nemusíš byť vkuse zhrbený.

P.S.2 Ďakujem chlapcom z MMA TOP TEAMU KOŠICE (Juraj Winkelmes, Matúš Laincz, Emin Sefa) za poskytnutý priestor. Špeciálna vďaka Eminovi, že ma pri tom lapovaní nešetrí – no trochu by si mohol, lebo Ti to vrátim na tréningu u mňa ;).

P.S.3 Vzdávam hold celkovo borcom z MMA (a všeobecne z kontaktných športov), pretože musíte byť v neuveriteľnej forme.